Papiro & Mint Awards 2020

Year: 201420152016 | 2017 | 2018 | 2019

106662626_10159329791234453_943217037849891087_n

BEST ENGLISH LANGUAGE FILM
Babyteeth
The Lodge
The Nest
Possessor
Soul

106662626_10159329791234453_943217037849891087_n

BEST NON-ENGLISH LANGUAGE FILM
The Disciple
Father (Otac)
The Man Who Sold His Skin
Minari
Undine

106662626_10159329791234453_943217037849891087_n

BEST DIRECTOR
Shannon Murphy for “BABYTEETH”
Srdan Golubovic for “FATHER (OTAC)”
Kaouther Ben Hania for “THE MAN WHO SOLD HIS SKIN”
Lee Isaac Chung for “MINARI”
Brandon Cronenberg for “POSSESSOR”

106662626_10159329791234453_943217037849891087_n

BEST CINEMATOGRAPHY
Ivan Chertov for “FEBRUARY”
Paulo Menezes for “THE METAMORPHOSIS OF BIRDS”
Joshua James Richards for “NOMADLAND”
Hoyte Van Hoytema for “TENET”
Mikhail Khursevich and Yakov Mironchev for “THE WHALER BOY”

106662626_10159329791234453_943217037849891087_n

BEST ACTOR
Cosmo Jarvis for “CALM WITH HORSES”
Goran Bogdan for “FATHER (OTAC)”
Muciej Musialowski for “THE HATER”
Yahya Mahayni for “THE MAN WHO SOLD HIS SKIN”
Jude Law for “THE NEST”

106662626_10159329791234453_943217037849891087_n-2

BEST ACTRESS
Eliza Scanlen for “BABYTEETH”
Carrie Coon for “THE NEST”
Frances McDormand for “NOMADLAND”
Vanessa Kirby for “PIECES OF A WOMAN”
Paula Beer for “UNDINE”

106662626_10159329791234453_943217037849891087_n

BEST SUPPORTING ACTOR
Toby Wallace for “BABYTEETH”
Harris Dickinson for “COUNTY LINES”
Lance Henriksen for “FALLING”
Paul Raci for “SOUND OF METAL”
Mark Rylance for “THE TRIAL OF THE CHICAGO 7”

106662626_10159329791234453_943217037849891087_n (2)

BEST SUPPORTING ACTRESS
Allison Janney for “BAD EDUCATION”
Glenn Close for “HILLBILLY ELEGY”
Youn Youh-Jung for “MINARI”
Ellen Burstyn for “PIECES OF A WOMAN”
Olivia Cooke for “SOUND OF METAL”

106662626_10159329791234453_943217037849891087_n (2)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Shanon Murphy for “BABYTEETH”
Kaouther Ben Hania for “THE MAN WHO SOLD HIS SKIN”
Lee Isaac Chung for “MINARI”
Brandon Cronenberg for “POSSESSOR”
Christian Petzold for “UNDINE”

asqw

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Robert Kolker and Mike Makowsky for “BAD EDUCATION”
Sacha Baron Cohen for “BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM”
Chloé Zhao for “NOMADLAND”
Kata Weber for “PIECES OF A WOMAN”
François Ozon for “SUMMER OF 85”

asqw

BEST EDITING
The Hater
Nomadland
Possessor
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

ase

BEST COSTUME DESIGN
Ammonite
Birds of Prey
Emma.
I’m Your Woman
Summer of 85

ase

BEST PRODUCTION DESIGN
Ammonite
Emma.
Mank
Summer of 85
Tenet

ase

BEST SPECIAL EFFECTS
Birds of Prey
The Invisible Man
The Midnight Sky
Tenet
Wonder Woman 1984

ase

BEST ORIGINAL SCORE
Trent Reznor and Atticus Ross for “MANK”
Emile Mosseri for “MINARI”
Richard Reed Parry for “THE NEST”
Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste for “SOUL”
Ludwig Goransson for “TENET”