Papiro & Mint Awards 2017

callmeBest English Language Film
Call Me By Your Name

Dunkirk
God’s Own Country
Phantom Thread
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

120Best Non-English Language Film
120 Beats Per Minute (France)
Happy End (Austria)
Loveless (Russia)
The Square (Sweden)
Winter Brothers (Denmark)

the killingBest Director
Eliza Hittman for Beach Rats
Denis Villenueve for Blade Runner 2049
Luca Guadagnino for Call Me By Your Name
Yorgos Lanthimos for The Killing of a Sacred Deer
Martin McDonagh for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

winterBest Cinematography
Jordan Cronenweth for Blade Runner 2049
Sayombhu Mukdeeprom for Call Me By Your Name
Hoyte van Hoytema for Dunkirk
Dan Lausten for The Shape of Water
Maria von Hausswolf for Winter Brothers

120Best Actor
Nahuel Pérez Biscayart for 120 Beats Per Minute
Harris Dickson for Beach Rats
Timothée Chalament for Call Me By Your Name
Josh O’Connor for God’s Own Country
Elliot Crosset Hove for Winter Brothers

ladyBest Actress
Margot Robbie for I, Tonya
Saoirse Ronan for Lady Bird
Florence Pugh for Lady Macbeth
Sally Hawkins for The Shape of Water
Frances McDormand for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

threebillboardsBest Supporting Actor
Michael Stulbarg for Call Me By Your Name
Willem Dafoe for The Florida Project
Sebastian Stan for I, Tonya
Michael Shannon for The Shape of Water
Sam Rockwell for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

floridaBest Supporting Actress
Brooklyn Prince for The Florida Project
Allison Janney for I, Tonya
Laurie Metcalf for Lady Bird
Naomi Ackie for Lady Macbeth
Sienna Miller for The Lost City of Z

threebillboardsBest Original Screenplay
Robin Campillo and Philippe Mangeot for 120 Beats Per Minute
Sean Baker for The Florida Project
Greta Gerwig for Lady Bird
Ruben Ostlund for The Square
Martin McDonagh for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

callmeBest Adapted Screenplay
Hampton Facher and Michael Green for Blade Runner 2049
James Ivory for Call Me By Your Name
Alice Birch for Lady Macbeth
James Gray for The Lost City of Z
Aaron Sorkin for Molly’s Game

babyBest Editing
Baby Driver
Dunkirk
Good Time
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

phantomBest Costume Design
The Beauty and the Beast
Kingsman: The Golden Circle
Lady Macbeth
The Lost City of Z
Phantom Thread

shapeBest Production Design
Alien: Covenant
Blade Runner 2049
The Lost City of Z
Mother!
The Shape of Water

blade runnerBest Special Effects
Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Jupiter’s Moon
Star Wars: The Last Jedi
Thor: Ragnarok

king arthurBest Original Score
Hans Zimmers for Blade Runner 2049
Daniel Pemberton for King Arthur: Legend of the Sword
Johnny Greenwood for Phantom Thread
Alexander Desplat for The Shape of Water
John Williams for Star Wars: The Last Jedi